Dobre wieści z Augustowa

Mamy budujący przykład tego, jak rośnie nasza Baza Grobów Powstańców Styczniowych i wiedza o Powstańcach. O Andrzeju Łapińskim, weteranie Powstania Styczniowego, spoczywającym na cmentarzu w Augustowie, wiedzieliśmy niewiele. Rejestr grobów weteranów, prowadzony przez IPN, podaje błędnie jego nazwisko: „Łapiski”. Dotarliśmy do najbliższej rodziny Powstańca, otrzymaliśmy od prawnuczki wiele dokumentów i zdjęcie Andrzeja Łapińskiego. Zobaczyliśmy, jak pięknie rodzina pielęgnuje pamięć o Nim.

Fragment informacji, które dostaliśmy od Barbary Gałczyńskiej-Pudlik, prawnuczki Powstańca:

„Andrzeja Łapińskiego (1838-1922), czekały burzliwe losy związane z dziejami kraju i rodziny. Kiedy miał 25 lat zaciągnął się do oddziałów powstańczych płk. Ramotowskiego ,,Wawra”, biorąc czynny udział w wielu potyczkach w Puszczy Augustowskiej, m.in. Balinka i Kozi Rynek. Był ranny ale udało mu się wydostać poza rozbite oddziały rosyjskie. Po upadku Powstania Styczniowego 1863 nie ujawnił się, pewnie z obawy przed prześladowaniem i dopiero marszałek J. Piłsudski nakazał dokonać weryfikacji powstańców oraz przyznania renty powstańczej. Tak też stało się z pradziadkiem. Jednak długo nie cieszył się rentą weterana. Zmarł w 1922 w Augustowie i tam jest pochowany (spoczywa tam także mój brat Jerzy).”

Dziękujemy Pani Barbarze!

#federacjapatriotyczna#bazagrobowpowstancowstyczniowych#bazagrobow#powstanie1863#powstaniestyczniowe#powstancystyczniowi#kprm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *