Polecamy relację Stowarzyszenia Odra_niemen Oddział Lubelski z uroczystości w Siemiatyczach:
Równo 160 lat temu oddział Romana Rogińskiego, jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego, po marszu z Białej Podlaskiej dotarł do Niemirowa. Pod ciągłym ostrzałem artylerii rosyjskiej tysiącosobowy oddział konny pokonał 4 lutego 1863 r. wpław rzekę Bug i dotarł do oddalonych o ok. 25 km Wyczółek. Rogiński liczył na przyłączenie się do Powstania księcia Sapiehy – ówczesnego właściciela Wysokiego Litewskiego oddalonego od tej wsi zaledwie o 4 km (obecnie na Białorusi). Po dwudniowym obozowaniu we wsi, oddział Rogińskiego złożony z drobnej podlaskiej szlachty m.in. z Huszczy i Koszoł, udał się 6 lutego na pomoc oddziałom polskim zmierzającym spod Węgrowa i Łomży do Siemiatycz, gdzie rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego. Uczestniczyło w niej ponad 4,5 tysiąca polskich powstańców.
Trzy lata temu z inicjatywy lokalnej społeczności została odsłonięta tablica upamiętniająca pobyt Powstańców Styczniowych w Wyczółkach, którą poświęcili biskupi Diecezji Drohiczyńskiej bp Piotr Sawczuk i bp senior Antoni Pacyfik Dydycz.
Dziś, w 160. rocznicę pobytu Powstańców Styczniowych, wraz z mieszkańcami Wyczółek zorganizowaliśmy rocznicowe uroczystości i uczciliśmy ich pamięć. Wcześniej podczas mszy św. w Tokarach modlono się za dusze poległych Powstańców w Bitwie Siemiatyckiej.
W imieniu Stowarzyszenie Odra – Niemen zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową. Po uroczystości w miejscowej świetlicy przy znakomitej grochówce śpiewaliśmy powstańcze pieśni.